Zamaskuj się przed niebezpiecznym powietrzem

Problem z fatalną jakością powietrza i smogiem to w ostatnich latach zmora wielu polskich miast, z Krakowem na czele. Nic więc dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się profesjonalne maski mające przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi smogu na ludzki organizm.
czyste-powietrze

Tysiące ludzi jest zmuszonych każdego dnia przemieszczać się z domu do pracy, a bezpośredni kontakt z takim beznadziejnym powietrzem nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Właśnie dlatego, taka maska będzie doskonałym wyborem. I chociaż jeszcze nie do końca dobrze się to u nas przyjęło, bo widok ludzi w maskach po prostu dziwi, jednak świadomość coraz bardziej rośnie. Nie mówiąc już o Japonii, gdzie w społeczeństwie jest to jeden ze znaków rozpoznawczych ludzi w tym kraju. Wracając do tematu, co jest ważne w kontekście wyboru maski? Przede wszystkim na zastosowany filtr.

Generalnie mamy ich trzy typy w dostępnych na rynku modelach. Najbardziej popularne są tak zwane filtry HEPA. Ich zadaniem jest wyłapywanie bakterii, mikropyły i wirusy. Mają większą przepuszczalność powietrza, co bezpośrednio wpływa na fakt, że w masce oddycham w bardziej komfortowy sposób. Dobrze dają radę tam, gdzie uprawiasz jakąś outdoorową aktywność fizyczną, na przykład jogging. Kolejny typ filtrów to węglowe, które odpowiadają za usuwanie z powietrza związków organicznych. Coraz częściej na rynku pojawiają się też maski z filtrami łączonymi. Ogólnie w kontekście wyboru maski warto jest zwrócić uwagę, czy jest to produkt znanej marki. Do tych najbardziej znanych zaliczyć możemy na przykład Totobobo czy Respro.

Pamiętaj, by odpowiednio dopasować maskę do twarzy, a także zwrócić uwagę na koszta związane z taką maską, duży wybór znajdziemy na https://goodair.pl/sklep/. Czyli wybieraj modele, w których możliwa jest wymiana filtra, i jednocześnie zakup nowych nie jest związany z jakimiś ogromnymi wydatkami. Najważniejsze jest to, żeby maska dobrze chroniła przed zanieczyszczeniami Twoje płuca, drugorzędne jest to jak wygląda. Narażając się na kontakt z zanieczyszczeniami możesz sobie zafundować wiele problemów. Zaczynając od tego, że ciężej będzie zmobilizować mózg do koncentracji, a w dłuższym ujęciu czasowym, mogą wystąpić bóle głowy. Ale nie ma mowy o tym, żeby ktoś się od tego ustrzegł, jeśli ignoruje zalecenia dotyczące ochrony przed smogiem. A nie mówiąc już o bardziej poważnych zdrowotnych konsekwencjach, chorobach układu oddechowego czy nawet bezpłodności. I to nie jest jakieś zasiewanie paniki, tylko czyste fakty, poparte badaniami. Choć określenie czyste fakty w kontekście smogu nie jest może do końca dobrze dopasowane. Za to maska – zapamiętaj – ewidentnie musi być.