Leki doustne na ból głowy

Trzeba powiedzieć sobie jasno, że leki na ból głowy w zdecydowanej większości występują dzisiaj w formie doustnej. Mogą to być tabletki powlekane lub nie, a także granulaty i kapsułki.

tabletki-do-polykania

Warto też zaznaczyć, że ta grupa środków na ból głowy przeznaczona jest do leczenia i stosowania u tych pacjentów, którzy w momencie przyjmowania są już powyżej szóstego roku życia. Poniżej tego wieku nie występuje jeszcze dostateczna kontrola związana z połykaniem, w związku z powyższym może występować ryzyko zakrztuszenia, co w przypadku dzieci jest raczej sytuacją dosyć groźną. Alternatywnie można wykorzystywać inne formy leków na ból głowy – płynne, które łatwo przyjąć, a także opcjonalnie – leki na ból głowy w formie czopków dostępne tutaj. Warto też mieć na uwadze, że jeśli chodzi o aspirynę i inne leki na bazie kwasu acetylosalicylowego nie powinny być podawane u dzieci do 12 roku życia. Niektóre dane mówią nawet o tym, by wyłączyć takie leki z użycia u nieletnich do 16 roku życia. Wynika to z faktu, że w niektórych organizmach, właśnie przyjęcie kwasu acetylosalicylowego będzie mogło spowodować bardzo poważny skutek w postaci uszkodzenia wątroby o podłożu toksycznym, co nazywamy zespołem Reye’a.

Choć występowanie zespołu jest rzadkie to jednak warto mieć na uwadze, że gdy już się pojawia, to jego występowanie właśnie dotyczy wyłącznie dzieci. Jednak objawy tego zespołu stanowią na tyle groźny zestaw przypadłości, że naprawdę nie ma co ryzykować i podawać dzieciom tego kwasu. Powiedzmy sobie szczerze, tabletek i innych doustnych form leków na bóle głowy jest naprawdę mnóstwo, jednocześnie trzeba sobie poważnie przemyśleć temat samowolnego zakupu leku, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem rodzinnym lub innym specjalistą. Wszystko wynika z faktu, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć w jaki sposób zareaguje dziecko na przyjęcie akurat jakiegoś konkretnego środka. To niewątpliwie będzie mogło komplikować wiele sytuacji, co też pod kątem konsekwencji może się wiązać z bardzo przykrymi rezultatami.

Nie ma się co oszukiwać, ryzyko jest tutaj całkowicie nieadekwatne do tego, z jakimi poważnymi konsekwencjami będziemy musieli się zmierzyć. Przezorność w kontekście leczenia dzieci zawsze jest wskazana i przede wszystkim także, kierowanie się zdrowym rozsądkiem, zamiast konkretnymi przekazami z reklamy i marketingowymi hasełkami.