Dogoterapia – rewolucja w rehabilitacji

Choć innowacyjne rozwiązania nie opuszczają również zabiegów rehabilitacyjnych, to w przypadku dogoterapii – terapii z udziałem psa, możemy mówić o swoistej rewolucji. W Polsce ten rodzaj terapii funkcjonuje również pod nazwą kynoterapii, która jest metodą wzmocnienia skuteczności rehabilitacji przy udziale odpowiednio wyszkolonego psa prowadzonego przez wykwalifikowanego terapeutę. Pies w tym przypadku stanowi motywatora usprawniającego proces rehabilitacyjny. Dogoterapia staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju niosąc ze sobą szereg wymiernych korzyści.

Żmudne początki.

Termin dogoterapii znany jest w naszym kraju od roku 1987. Wówczas taka forma zajęć była totalną niszą i mało specjalistów wierzyło w skuteczność terapii z udziałem wyszkolonego psa. Z czasem trendy przychodzące głównie zza oceanu zaczęły być przekładane na europejskie realia, a naukowcy coraz bardziej ufali zbawiennym działaniom tej formy. W efekcie nowe stulecie przyniosło duży stopień popularyzacji techniki rehabilitacyjnej z wykorzystaniem psa. W 2004r w Polsce powołano pierwszy oficjalny organ – Polski Związek Dogoterapii, który ustanowił specjalne święto na dzień – 15 czerwca, uznawane za Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. Niestety na tym momencie rozwój owej dziedziny w naszym kraju się zatrzymał. Wciąż brakuje regulacji i rozwiązań prawnych precyzujących formę zajęć z psem.

Nie każdemu psu – Burek.

Istotnym elementem dogoterapii jest wybór rasy psa. Przy doborze pod uwagę należy wziąć kilka ważnych aspektów. Są to przede wszystkim – pierwotne przeznaczenie, zachowania odruchowe oraz bezpieczeństwo wynikające z cech rasy. Najczęściej do współpracy wybiera się psy rasowe, które są dzielone na trzy podstawowe kategorie – pies społeczny, pies przewidywalny oraz pies reprezentujący posłuszeństwo. Nie zaleca i nie wykorzystuje się psów cechujących się wrodzoną agresją takich jak psy obronne – np. Rottweiler, psy stróżujące, tudzież bojowe. Niedawne badania przeprowadzone w naszym kraju wykazały, iż najczęstszą rasą psów przeznaczonych do dogoterapii są – Golden Retriever oraz Labrador.

Na czym polega dogoterapia?

Terapia przy użyciu wyszkolonego psa oparta jest na terapeutycznym wpływie jego bezpośredniego kontaktu z osobą niepełnosprawną. Pozwala to na przywrócenie, bądź wykształcenie nowych funkcji na płaszczyźnie psychicznej, fizycznej, edukacyjnej oraz społecznej. Jak twierdzi mgr Monika Olszówka obecność psa jest znakomitą formą motywacji i spontaniczności, które stanowią fundament rehabilitacji. Pies poza radością wprowadza także do zajęć poczucie bezpieczeństwa.

dogoterapia-rehabilitacja

Ważna rola terapeuty.

Nie sposób nie wspomnieć o istotnej roli terapeuty. Tak naprawdę, to czworonóg stanowi dla niego pomoc. Wykwalifikowany terapeuta potrafi wykreować zadania wspomagające ogólny proces rehabilitacji poprzez wkomponowanie ich w zabawę z psem. Tu rola czworonoga ma dwojaki charakter – może być on nagrodą za wykonanie zadania lub elementem zadania. Pozostaje mieć nadzieję, że dogoterpia stanie się w naszym kraju jeszcze bardziej popularna stanowiąc nieodłączną część każdej rehabilitacji.

Jakub Toczyński

Na co dzień pracuje jako trener personalny w sieci siłowni w Katowicach. Dba o zdrowie, przywiązuje dużą wagę do odpowiedniej diety i trybu życia. Prywatnie ojciec dwóch małych córek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *